SPRİNKLER SİSTEMİ TARİKÇESİ.

Küçük bir yangını, yanan maddeyi soğutan, alevi oksijenden yoksun bırakan veya alevde meydana gelen kimyasal reaksiyonları engelleyen bir maddeyi üzerine yönlendirerek söndürmek için kullanılan taşınabilir veya hareketli bir cihazdır. Su, bu işlevlerden ikisini gerçekleştirir: buhara dönüşümü ısıyı emer ve buhar havayı alevin çevresinden uzaklaştırır. Bu nedenle birçok basit yangın söndürücü, suyu bir nozuldan itmek için el pompaları veya sıkıştırılmış gaz kaynakları ile donatılmış küçük tanklardır. Su, döşemedeki yangınlara karşı daha etkili hale getirmek için bir ıslatıcı madde, oksijene karşı bariyer görevi gören stabil bir köpük üretmek için bir katkı maddesi veya bir antifriz içerebilir. Karbondioksit, sıvılaştırılmış gazı içeren silindir valfinin kilitleme piminin çıkarılmasıyla ortaya çıkan yaygın bir itici gazdır; bu yöntem, soda asidi yangın söndürücüsünde kullanılan, sülfürik asidi bir sodyum bikarbonat çözeltisi ile karıştırarak karbondioksit oluşturma işleminin yerini almıştır.

yangın söndürücü

yangın söndürücü

Birleşik Krallık'ta yangın söndürücüler.

J Cohen

Suyun yanı sıra çok sayıda ajan kullanılmaktadır; En uygun olanın seçimi, öncelikle yanmakta olan malzemelerin yapısına bağlıdır. İkincil hususlar arasında maliyet, kararlılık, toksisite, temizleme kolaylığı ve elektrik tehlikesinin varlığı yer alır.

Küçük yangınlar, yanan malzemenin niteliğine göre sınıflandırılır. A Sınıfı yangınlar odun, kağıt ve benzerlerini içerir; B Sınıfı yangınlar, yemeklik yağlar ve tiner gibi yanıcı sıvıları içerir; C Sınıfı yangınlar elektrikli ekipmanda olanlardır; D sınıfı yangınlar, sodyum ve magnezyum gibi oldukça reaktif metalleri içerir. Su, bu sınıflardan (A) sadece birinin yangınlarını söndürmek için uygundur, ancak bunlar en yaygın olanlardır. A, B ve C sınıflarının yangınları, karbon dioksit, halonlar gibi halojenlenmiş hidrokarbonlar veya sodyum bikarbonat veya amonyum dihidrojen fosfat gibi kuru kimyasallarla kontrol edilebilir. D sınıfı yangınlar normalde kuru kimyasallarla mücadele edilir.Bir yangında suyu yönlendirmek için ilkel bir el pompası, İskenderiyeli Ctesibius tarafından yaklaşık 200 BCE icat edildi ve Orta Çağ'da benzer cihazlar kullanıldı. 1700'lerin başında, İngiliz kimyagerler Ambrose Godfrey ve Fransız C. Hoppfer tarafından bağımsız olarak oluşturulan cihazlar, yangın söndürücü çözümleri dağıtmak için patlayıcı yükler kullandı. İngiliz mucit Kaptan George Manby, 1817'de, basınçlı potasyum karbonat çözeltisi içeren üç galonluk bir tank olan elde taşınan bir yangın söndürücüyü tanıttı. Çeşitli kimyasal çözeltiler kullanan modern enkarnasyonlar, esasen Manby'nin tasarımının modifikasyonlarıdır.

Fireboat, liman kentlerinde yangınla mücadelede kullanılan gemi. Temelde büyük bir römorkör olan fireboat, dakikada 12.000 galona (45.000 litre) kadar akış üretebilen güçlü pompalarla donatılmıştır. 19. yüzyılda inşa edilen ilk itfaiye tekneleri buharla çalışıyordu ve pompalarını çalıştırmak için buhar gücü kullanıyordu. Modern tekneler, pompaları da çalıştıran içten yanmalı (genellikle dizel) motorlarla çalıştırılır. Tipik bir itfaiye botu yaklaşık 125 fit uzunluğunda 26 fit genişliğinde ve 7 fit uzunluğundadır (38 x 8 x 2 metre) ve yaklaşık 14 deniz mili (saatte deniz mili) hareket eder. 1961'de Chicago'da piyasaya sürülen yüksek hızlı, sığ taslaklı bir yangın botu, su altı hidrolik jetleri ile hareket ettiriliyor ve yönlendiriliyor.

İtfaiye aracı olarak da adlandırılan itfaiye aracı, yangınla mücadelede kullanılan mobil (günümüzde kendinden tahrikli) ekipman parçasıdır. İlk itfaiye araçları rezervuarlarla donatılmış el pompalarıydı ve insan veya hayvan gücü ile yangın mahalline taşındı. Büyük yangınlar için, rezervuar bir kova tugayı tarafından doldurulmuştu, ancak bu yöntem yetersizdi ve su akışının kısa menzili, aparatın yangına tehlikeli bir şekilde yakın konumlandırılmasını gerektiriyordu. Daha güçlü pompaların ve esnek hortumun piyasaya sürülmesi bu sorunu çözdü ve 19. yüzyılda birçok büyük şehirde buharla çalışan pompanın tanıtılmasıyla büyük bir ilerleme sağlandı. 1871 Şikago Yangını'nda buharla çalışan itfaiye araçları kullanıldı. Bir buhar motoru, 1932'nin sonlarına kadar New York Şehri İtfaiyesi tarafından kullanılmaya devam etti.

At çekiş gücü, 20. yüzyılın başlarında, pompaya güç sağlamak için de kullanılan içten yanmalı motorla değiştirildi. Temel otomotiv hortum taşıyıcısı, hızla modern biçimine kavuştu; güçlü bir pompa, büyük miktarda hortum (genellikle yaklaşık 1000 fit veya 300 metre) ve su kaynağının bulunmadığı yerlerde kullanılmak üzere bir su deposu taşır. Kırsal alanlar için su tankerleri de dahil olmak üzere özel yardımcı araçlar da yakında geliştirildi. Merdivenli kamyon (kanca ve merdiven), genellikle üst bölüme yerleştirilmiş büyük kapasiteli bir nozül ile 150 fit'e kadar hızlı bir şekilde uzanabilen bir merdiven monte eder. Eski tip uzun merdivenli kamyon, şehir sokaklarında geçiş yapmak için yönlendirilebilir arka tekerleklerle donatılmıştır. Ana merdiven kamyonun gövdesine monte edilmiştir; havaya kaldırılacağı zaman, menteşeli ana merdiven ve onun kayar uzantıları bir hidrolik pompa ile yerine hareket ettirilir. Merdivenli kamyon, yerden kullanılmak üzere yaklaşık 200 fit veya daha fazla merdiven taşır. Chicago İtfaiye Teşkilatı tarafından 1958 yılında tanıtılan şnorkel kamyonu, itfaiye veya kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere bir döner tablaya monte edilmiş hidrolik olarak çalıştırılan bir vinç ile donatılmıştır. Kurtarma aracı, kesme ve parçalama aletleri, gaz maskeleri ve inhalatörler, taşınabilir aydınlatma ve duman fırlatma cihazları, kimyasal söndürücüler, cankurtaran ağları, kısa dalga telsizleri ve tıbbi ekipman gibi özel ekipman taşır.

Halon, daha önce yangınla mücadelede kullanılan kimyasal bileşik. Bir halon, brom ve florin ve bir veya iki karbon içeren bir grup organohalojen bileşiği olabilir. Halonların yangınları söndürmedeki etkinliği, yanma sürecini ilerleten zincir reaksiyonlarını kesintiye uğratma eylemlerinden kaynaklanmaktadır. Halonlar elektrik iletkenleridir ve yanıcı sıvılar ve elektrikli ekipmanlardakiler de dahil olmak üzere çoğu katı yanıcı malzemelerdeki yangınlarla mücadelede kullanılabilir; kendi oksitleyici ajanlarını veya sodyum veya potasyum gibi oldukça reaktif metalleri içeren yakıtlar üzerinde etkisizdirler. Halon 1301 (bromotriflorometan) özellikle elektronik ekipmanı içeren yangınları söndürmek için tercih edilir çünkü hiçbir kalıntı bırakmaz ve elektriksel kısa devrelere veya ekipmanın hasar görmesine neden olmaz. Halonlar hem atmosferik ozon incelticiler hem de sera gazlarıdır. Montreal Protokolü uyarınca, sanayileşmiş ülkelerde üretimi ve tüketimi 1 Ocak 2000'de sona erdirildi.

Yangının önlenmesi ve kontrolü, yangınların önlenmesi, tespiti ve söndürülmesi, yangının nedenlerine yönelik araştırma, halkın yangın tehlikeleri hakkında eğitilmesi ve yangınla mücadele ekipmanının bakımı ve iyileştirilmesi gibi ikincil faaliyetler dahil.

Birinci Dünya Savaşı sonrasına kadar yangının önlenmesine resmi olarak çok az ilgi gösterildi, çünkü çoğu itfaiye teşkilatı yalnızca yangınları söndürmekle ilgileniyordu. O zamandan beri kentsel alanların çoğu bir tür yangın önleme birimi kurdu ve bu birimin personeli halkın bilinçlendirilmesi gibi önlemlere odaklandı; bina tasarımına ve makinelerin tasarımına ve endüstriyel faaliyetin yürütülmesine yangın önleme tedbirlerinin dahil edilmesi; potansiyel yangın kaynaklarını azaltmak; ve yangının etkilerini en aza indirmek için yangın söndürücüler ve sprinkler sistemleri gibi ekipmanlarla donatılması.

karaboğalı bir yangın önleme programı için yangının nedenlerine dair halkın daha iyi anlamasının ve yangın durumunda etkili tepkilerin öğrenilmesinin önemi çok önemlidir. Yangının etkisini ve olasılığını azaltmak için çoğu şehrin bina kuralları yangın güvenliği yönetmeliklerini içerir. Binalar, bir yangının yayılmaması için alanları ayırmak ve çevrelemek üzere tasarlanmıştır; yangın önleme cihazlarını, alarmları ve çıkış işaretlerini dahil etmek; yangına maruz kalması durumunda yangına veya patlamaya neden olabilecek ekipman ve malzemeleri izole etmek; ve bir yapı boyunca düzenli aralıklarla yangın söndürme ekipmanı kurmak. Ahşap ve kumaş gibi yanıcı malzemeleri kaplamak ve emprenye etmek için kullanılan boyalar ve kimyasallar gibi ateşe dayanıklı yapı malzemeleri de geliştirilmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde 10 yıllık bir süre boyunca yürütülen bir araştırma, en sık görülen yangın türünün elektrik olduğunu (tüm yangınların yüzde 23'ü); Diğer yangın nedenleri arasında tütün içimi (yüzde 18), endüstriyel makinelerde sürtünmeden kaynaklanan ısı (yüzde 10), aşırı ısınan malzemeler (yüzde 8), kazan, soba ve fırın gibi cihazlarda sıcak yüzeyler (yüzde 7), brülör alevleri yer alıyor. (Yüzde 7) ve yanma kıvılcımları (yüzde 5).

Yangının tehlikeli etkilerini azaltmak için en temel mekanizma, insanları bir binadan hemen çıkmaları konusunda uyaran, itfaiyeyi uyaran ve bir yapı içindeki yangının yerini belirleyen bir alarm sistemidir. Kişiler tarafından tetiklenen yangın alarmlarının yanı sıra yangının varlığını algılayabilen birçok otomatik cihaz bulunmaktadır. Bunlar, belirli bir sıcaklığa ulaşıldığında etkinleştirilen ısıya duyarlı cihazları içerir; hızlı veya kademeli bir sıcaklık artışıyla tetiklenen bir yükselme hızı detektörü; ve dumanın varlığının, ışığın yoğunluğunun, ışığın kırılmasının veya havanın iyonlaşmasının neden olduğu değişiklikleri algılayan duman dedektörleri.

Birçok kamu binası, bir yangın algılandığında etkilenen bölgeye su püskürten otomatik yağmurlama sistemleriyle donatılmıştır. Bu sistemlerin etkinliği, dünyanın dört bir yanından toplanan verilerle kanıtlanmıştır: yangın çıkan sprinkler sistemleriyle korunan binalarda, sistem vakaların yüzde 65'inde yangınları söndürmüş ve diğer yangınla mücadele önlemleri alınana kadar yangınları tutmuştur 32 vakaların yüzdesi. Sprinkler sistemleriyle ilgili büyük bir sorun, su hasarı potansiyelidir, ancak çoğu durumda bu tehdidin bir yangının neden olabileceği hasara kıyasla minimum düzeyde olduğu bulunmuştur.

Kova ve yangın söndürücülerden itfaiye teşkilatları tarafından kullanılan ayrıntılı ancak taşınabilir cihazlara kadar çok çeşitli yangınla mücadele ekipmanı mevcuttur. Bunlardan en yaygın olanı hortumlar, merdivenler, su depoları ve aletlerle donatılmış itfaiye aracıdır. Merdiven ve kurtarma kamyonları, kurtarma çalışmalarını yürütmek için hidrolik asansörlerle yükseltilebilen platformlarla donatılmış kamyonlarla birlikte çalışır. Fireboats, gemilerdeki ve deniz kıyısındaki mülklerdeki yangınlarla mücadelede kullanılır.

Su dışındaki yangın söndürme maddeleri, çeşitli yangın türleriyle mücadele etmek için kullanılır. Petrol yangınlarının üstesinden gelmek için köpük ajanları kullanılır. Yüzey gerilimini azaltan bir kimyasalın eklenmesiyle oluşan "ıslak" su, bir yapının dışını yangın kaynağının yakınında korumak için yapışkan bir köpükte kullanılabilir. Suyun katkı maddeleriyle karıştırılmasıyla yapılan ablatif su, yoğun, ısı emici bir örtü oluşturur. Karbondioksit, su kullanılamadığında ve boğulma yoluyla yangınla mücadele edilmesi gerektiğinde kullanılır. Kuru kimyasallar elektrik yangınlarını veya yanan sıvıları söndürmek için kullanılırken, kuru toz, magnezyum ve fosfor gibi yanan metalleri söndürmek için kullanılır. Yaygın olarak halon olarak adlandırılan halojenli hidrokarbonlar, oda sıcaklığında sıvılaştırılmış gaz veya buharlaşan sıvılar şeklini alır; alev zinciri reaksiyonunu engellerler. Kapalı alanlarda yangını kontrol etmek için buhar kullanılırken, gaz, toz ve buhar yangınlarını söndürmek için inert gaz kullanılır.

     Yangınla mücadele zamana karşı bir savaştır. İlk öncelik, yanan bir binada olabilecek tüm sakinleri kurtarmaktır. Daha sonra, yangının komşu bir yapıya yayılabileceği herhangi bir konuma öncelik verilir. Tipik bir yangınla mücadele yöntemi, aşırı ve az sistemidir. Binanın içinden çalışılırsa, yangınla mücadelenin büyük kısmı mümkünse aşağıdan yapılırken, yangının yukarı doğru yayılmasını önlemek amacıyla yukarıdan da saldırı yapılır.

Kırsal alanlarda genellikle su depolu kamyonlara ihtiyaç duyulur, bu nedenle zaman faktörü daha da kritik hale gelir. Çalı, çimen ve orman yangınlarıyla sıklıkla yapısal yangınlarda kullanılan aynı ekipman kullanılarak mücadele edilir. Uçaklar bazen bu alevler üzerine ateşe dayanıklı bulamaçları veya su karışımlarını boşaltmak için kullanılır.

  Uzay aracı da dahil olmak üzere basınçlı odalardaki yangınlarla mücadele etmek de gerekli hale geldi. Bu ortamlarda yanma oranı normal atmosfer basıncına göre çok daha yüksektir. Yangın tehlikelerini minimumda tutmak için katı inşaat yönergelerine uyulur ve herhangi bir yanma durumunda hemen harekete geçen yüksek basınçlı sprinklerler kurulur. Yangın merdiveni, yangın kapısı, çelik kapı ve yangın sprinkler sistemi ile ilgili karaboğa Mühendislik ile iletişim sağlayınız.

Diğer Makaleler

Diyarbakır Yangın Merdiveni Satışlarımız Hakkında Bilgi Sayfasıdır

Diyarbakır Yangın Merdiveni Satışlarımız Hakkında Bilgi Sayfasıdır Diyarbakır yangın merdiveni satın almak can güvenliğiniz için büyük önem taşımaktadır. Diyarbakır yangın merdiveni konusunda biraz zayıf kalmış bir ilimiz olması sebebiyle firma olarak gerek sözlü gerek yazılı ve görsek spotlar ile yangın yanında yangın merdiveni kullanımının önemine vurgu yapmaktayız. Yangın merdivenlerinin kullanımının önemi bütün dünyada olduğu gibi ülkemizdede öneminin büyük olduğunu söylemek isteriz. Yangın merdiveni yangın anında müdahae ekiplerine olanak sağladığ bir ürün olmasının büyük &


Devamı

Yangın Merdiveni Sahanlık Genişliği 100*200 Cm Olmak Zorundadır

Yangın Merdiveni Sahanlık Genişliği 100*200 Cm Olmak Zorundadır Yönetmeliğe uygun bir yangın merdiveninde bulunması gereken sahanlık 200*100 2/3 mm baklavalı sacdan yapılması zorunlu hale gelimiştir. Yangın merdiveni sahanlığının ölçüleri yasalar ile belirlenmiş olup uyulmasıda zorunlu kılınmıştır. Dairesel yangın merdiveni modellerinde z tipi yangın merdiveni modelinde kullanılan sahanlık kullanılmamaktadır. Sahanlığa sahip olan bir yangın merdiveni üretimi normal dairesel bir yangın merdivenine oranla daha pahalı olduğunu diyebiliriz. Yangın merdiveni sahanlığı z tipi, makaralı, tek kollu, çift kollu yangın merdivenlerinde kullanıldığını belirtmek isteri


Devamı

Yangın Merdiveni Fiyatları Kur İndeksli Olduğunu Biliyor Musunuz?

Yangın Merdiveni Fiyatları Kur İndeksli Olduğunu Biliyor Musunuz? Yangın merdiveni imalatı yapan firmamızın edinmiş olduğu yeteneklerinide katarak en güvenli ve en hızlı tahliye sağlayan yangın merdivei imalatı yapmaktadır. Yangın merdiveni ve yangın kapısı üretimlerimizin tamamı sizlerin güvenliğini ve saplığınızı koruyan malzemelerden üretildiğini buradan sizlere belirtmek isteriz. İstanbul'da yangın kapısı ve yangın merdiveni üreten firmamız sizler için en kaliteli malzemeleri tedarik ederek acil tahliyeyi kolaylaştıran üretimler yaparak güvenliğinizi üst sevilere çıkarıyoruz. Yangın merdiveni imalatı yapmak için çıktığ


Devamı

Yangın Merdiveni Zorunluluğu Hakkında Bilgilerin Yer Aldığı Sayfadır

Yangın Merdiveni Zorunluluğu Hakkında Bilgilerin Yer Aldığı Sayfadır Yangın merdiveni çok uzun zamandan itibaren zorunlu olsa da son dönemlerde yönetmeliğin tekrardan düzenlemesiyle binalarda, iş yerlerinde, kamu kurumlarında ve özel kurumlarda zorunlu hale getirilmiştir. Birçok iş yerlerinde, kamu kurumlarında ve özel kurumlarda çok yüksek sayıda insan bulunmaktadır. Yangın anında bir arada bulunan bu insanların hayatlarını tehlikeye atmamak için düzenlenmiş olan bu yasa sayesinde tüm tedbirler alınmıştır. Yangın merdiveni yönetmeliği düzenlenirken her ayrıntı detaylı olarak belirtilmiş ve binaların kapasitesine göre ö


Devamı

İstanbul Teras Çatı Fiyatları Konusunda Bilgileri Bu Sayfada Bulabilirsiniz

İstanbul Teras Çatı Fiyatları Konusunda Bilgileri Bu Sayfada Bulabilirsiniz İstanbul teras kapatma işlerinizi gönül rahatlığı ile yaptırabileceğiniz firmalardan biri olduğumuzu buradan siz değerli müşterilerine duyurmak isteriz. Binaların bir çoğunun üst katlara yani terasları atıl durumda olduğu için bu yerleri yaşam alanlarına çevirmek yapılabileek en güzel girişimlerden biri olacağını buradan siz değerli müşterilerine görüşümüzü belirtmek isteriz. Teras kapatma işlerinize talip olan ve ucuz yıllar boyunca bu alanca tecrübelirimiz ile yeni nesil ürünler kullanarak göz zevkinize hitap etmekteyiz. Teras &cc


Devamı

En Ucuz Yangın Kapısı İmalatı Fabrikamız Hakkında Bilgilendirme Sayfasıdır

En Ucuz Yangın Kapısı İmalatı Fabrikamız Hakkında Bilgilendirme Sayfasıdır Ucuz yangın kapısı sahibi olmak için fabrikamızı ziyaret edebilir imalatımızı yerinde görerek satın alabilirsiniz. Ucuz yangın kapılarımız birçok yerde kullanılmaktadır. Yangın kapılarımızın ekonomik ve ucuz olması sebebi ile birçok kurumda kullanılmaktadır. Ucuz yangın kapılarımızın güvenli olması sebebi ile hastaneler, okullar, sürücü kursları ve daha nice yerlerde kullanılmaktadır. İstanbul bölgesinin en güvenilir ve en ucuz yangın kapısı üretimi yapan firmamız çekmeköyün adeta gözdesi haline geldiğini rahatlıkla söyleyebiliri


Devamı

Dairesel Yangın Merdiveni İmalatı Ve Satışı Hakkındaki Sayfamızdır

Dairesel Yangın Merdiveni İmalatı Ve Satışı Hakkındaki Sayfamızdır Dairesel yangın merdiveni firmaları genellikle müşterilerinin güvenliğini düşünerek en kolay tahliye sağlayan yangın merdiveni imalatı yapmaktadırlar. Dairesel yangın merdiveni imalatı yapmadan önce birçok işlem yapılmalıdır. Yangın merdiveni imalatı için ekonomik ve 1. kalite malzemeleri bulup bunları tedarik etmekteyiz. Dairesel ucuz yangın merdiveni üretimlerimiz aynen kaliteli malzemelerden üretilen merdivenlerden aynı tasarıma ve estetiğe sahip olduklarını ve kesinlikle kalitesiz olmadığını buradan belirtiriz. Dairesel yangın merdiveni firmaları kulanılan malzemeniz kalitesi, mi


Devamı

Yangın Merdiveni İmalatı Çekmeköy Firmamız Sizleri Güvenli Şekilde Tahliye Eden Üretimler Yapıyoruz

Yangın Merdiveni İmalatı Çekmeköy Firmamız Sizleri Güvenli Şekilde Tahliye Eden Üretimler Yapıyoruz Çekmeköy yangın merdiveni imalatlarımız cebinize dost ve ekonomiktir. Dairesel ve z tipi yangın merdiveni üretimlerimiz ile göz dolduran ataklar yapan bir firmayız. Çekmeköy yangın kapısı firmamız aynı zamanda kaliteli ve ergonomik yangın merdiveni modellerininde hem üretimlerini hemde tasarımlarını yapan nadir firmalardan biriyiz. Çekmeköy yangın merdiveni imalatlarımız hem sertifikalı hemde marka tescillidir. Çekmeköy yangın merdivenleri üretimlerimiz hem cebinize dost hemde fiyatlara üretim ve satış yapmaktayız. &C


Devamı

Türkiye'de Yangın merdiveni kaç katta zorunludur 2022/2023/2024/2025?

Türkiye'de Yangın merdiveni kaç katta zorunludur 2022/2023/2024/2025? Yangın merdivenleri can güvenliği için önemli olduğundan dolayı kat sayısına bakılmaksızın yaptırılması gerekmektedir. Yangın merdiveni 1 katlı yapılar dışında kat sayısına bakılmaksızın yangın merdiveni yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Yangın merdivenleri zorunlu olduğu halde yaptırımların yapılmadışı yapılar ise ticari amaçlı olmayan apartman ve binalardır. Apartman ve binalarda yangın merdivenlerinin yapılması bina sakinlerinin ve yöneticilerinin insiyatifine brakılmış bir durumdur. Yangın merdivenlerinin zorunlu hale gelmesindeki mantık tamamıyla insanların can gü


Devamı

Çekmeköy Ferforje Pencere Demiri Hakkındaki Sayfamızdır

Çekmeköy Ferforje Pencere Demiri Hakkındaki Sayfamızdır Çekmeköy pencere demiri üreten ve satan firmalardan biriyiz. Olası hırsızlık durumlarına karşı gendinizi güvende hisetmek için kaliteli ürünlerimizden olan pencere demirlerini tercih edebilirsiniz. Çekmeköyde pencere korkuluk fiyatları konusunda merak ettiğiniz bütün sorular için bizileri arayarak aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz. Çekmeköy sınırları içerisinde cumbalı (göbekli) pencere demiri fiyatları 2022 yılı için 1 m2 fiyatı için 800/900 tl +KDV olarak sahiplenebilirsiniz. Pencere cumba demiri fiyatlarının yüksek oluşu sebeb


Devamı